Розірвати шлюб, укладений в Україні з іноземцем, можна за місцезнаходженням позивача.
За загальним правилом позови про розірвання шлюбу розглядаються за місцезнаходженням відповідача. Але законом передбачена альтернативна підсудність. Тобто, якщо позивач не має можливості виїхати для розгляду справи за місцезнаходженням відповідача з поважних причин, такий позов про розірвання шлюбу може бути поданий за місцем реєстрації позивача.
В моїй адвокатській практиці непоодинокі випадки розірвання шлюбу в Херсоні між громадянами України та іноземцями. Коли іноземець звертається з таким позовом за місцезнаходженням одного з подружжя в Херсоні, то питань не виникає. Але якщо навпаки, то думки судів першої та апеляційної інстанцій іноді розходяться.
Так, громадянка України (клієнт) звернулася до районного суду в Херсоні за місцем своєї реєстрації з позовом про розірвання шлюбу, укладеного на території України з громадянином Великобританії. Звернення до суду за місцем своєї реєстрації вона мотивувала неможливістю виїзду до Великобританії, що є поважною причиною розгляду справи про розірвання шлюбу в Хесроні (за її місцем її реєстрації).
Натомість, суд першої інстанції повернув позовні матеріали у зв'язку з непідсудністю такої справи районному суду м. Херсона.
Але апеляційний суд Херсонської області не погодився з такою думкою суду першої інстанції, скасувавши ухвалу про повернення позову і спрямувавши матеріали справи до суду першої інстанції для відкриття провадження у справі. Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що суд першої інстанції не дав оцінку тій обставині, що позивачка немає можливості виїхати за місцезнаходженням відповідача і не дав можливості це підтвердити.
Ознайомитися з ухвалою суду апеляційної інстанції можна за цим посиланням.
З огляду на мою багаторічну практику як сімейного адвоката в Херсоні вважаю, що доцільно в таких позовах вказувати адресу відповідача-іноземця за останнім місцем його проживання. Наприклад, якщо подружжя проживало певний час за місцем реєстрації громадянина України, то в позові можна вказувати саме цю адресу як останнє відоме місце проживання іноземця в Україні. У такий спосіб можна уникнути багато процесуальних перепон і наслідків, якщо обидва з подружжя не бажають зберігати шлюбні відносини.