Про підстави умовно-дострокового звільнення засуджених від відбування покарання у вигляді позбавлення волі.
Що таке умовно-дострокове звільнення (УДЗ).
Це звільнення від відбування покарання за умови, що засуджений своєю сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.
Коли можна застосувати УДЗ.
- коли засуджений відбув не менше половини строку покарання за злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, а також за необережний тяжкий злочин;
- коли відбув не менше двох третин строку покарання за корупційний злочин середньої тяжкості, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисний злочин і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисний злочин, за який вона засуджена до позбавлення волі;
- коли відбув не менше 3/4 строку покарання за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і знову вчинила умисний злочин протягом невідбутої частини покарання.
Який порядок вирішення питання про УДЗ.
За загальним правилом після відбуття засудженим відповідної частини покарання адміністрація колонії зобов'язана у місячний термін розглянути питання щодо можливості представлення засудженого до УДЗ. У такому разі адміністрація колонії має подати відповідне клопотання до суду за місцем відбування покарання.
Зустрічаються випадки, коли засуджені самі звертаються до суду з таким клопотанням, додаючи характеристику, яка відображає процес виправлення засудженого; дані про попередні судимості та відшкодування збитків; витяг із рішення спостережної комісії; копію вироку суду. Але такі клопотання разом з матеріалами часто повертаються судом заявникам з посиланням на інший порядок вирішення таких питань, тобто за клопотанням самої колонії.
Отже, УДЗ залежить в основному від рішення відповідної комісії, що створюється адміністрацією колонії. Це ж рішення і враховується судом при розгляді клопотання про застосування УДЗ.