З 01.09.15 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», який передбачає, насамперед, підвищення ставок судового збору.
Такі новації були неочікуваними, адже гострої потреби у них не було. Причиною тому стали домовленості влади із Міжнародним валютним фондом. Цим також пояснюється запровадження закону із 01 вересня 2015 року (замість запланованої дати – 01 січня 2016 року).
За змістом закону ставки збору диференційовано залежно від особи позивача (юридична або фізична) та залежно від характеру спору (майновий чи немайновий). При чому, юридичні особи більш помітно відчують на собі підвищення ставок.
Так, звернення до суду громадянина за вирішенням немайнового спору обійдеться йому 0,4 розміру мінімальної зарплати (1218 грн. до 31 грудня поточного року), а для юридичної особи – 1 розмір мінімальної зарплати (раніше – 0,2 розміру для всіх), а у разі майнового спору – 1% від вартості позову для фізичних і 1,5% для юридичних осіб (раніше 1% для всіх). Наприклад, для оформлення розлучення тепер треба викласти майже 500 грн. Зростання торкнулось і оскарження рішень судів і тепер буде обходитись майже вдвічі дорожче, ніж раніше.
Окрім того, реформа зрівняла плату за звернення до судів будь-якої юрисдикції, що зробило їх більш доступними для позивачів. Тобто, подача позову до суду загальної юрисдикції та до адмінсуду коштуватиме однаково.
Серед іншого, державні органи позбавлені всіх пільг, які раніше передбачалися при їх зверненні із позовами і відтепер судовий збір буде сплачуватися за рахунок бюджетних коштів, виділених їм для цього. Планується, що це дещо розвантажить судові інстанції, які раніше були завалені однотипними позовними заявами держорганів.
Законопроект лобіювався авторами як такий, що направлений на підвищення ефективності судового процесу. Крім того, очікується зростання доходів від судового збору. Прогнозується, що кількість позовів зменшиться, значно знизивши навантаження на суди.
Проте, вже стає зрозумілим, що соціально незахищені верстви населення та суб’єкти малого підприємництва можуть зіткнутися із серйозними проблемами у реалізації права на справедливий суд.