Особа, яка зареєстрована в квартирі і не проживає в ній понад один рік, втрачає право користування таким житлом. Рішення суду про визнання особи такою, що втратила право користування житлом, є підставою для скасування реєстрації місця проживання органами міграційної служби.
Така справа розглядалася Дніпровським районним судом м. Херсона за позовом власника квартири до прописаних у ній мешканців. Позов задоволений з тих підстав, що ці мешканці були відсутніми за місцем своєї реєстрації понад один рік.
До участі у справі залучили місцевий орган опіки районної у місті ради, адже в квартирі було прописано малолітнього. Відповідачі надали нотаріально засвідчену заяву про надання згоди на зняття з місця реєстрації малолітнього, але не вчиняли жодних дій з приводу реєстрації зміни свого місця проживання. У зв'язку з чим заявлений відповідний позов.
При ухваленні рішення на користь позивача (власника квартири) суд взяв до уваги той факт, що відповідачі залишили місце свого постійного проживання, виїхавши до іншого населеного пункту, і не проживали у квартирі понад один рік.
Серед доказів стороною позивача надані наступні документи:
- правовстановлюючий документ на квартиру для підтвердження права власності;
- довідка ОСББ про склад прописаних осіб;
- акт ОСББ про відсутність відповідачів за місцем постійного проживання понад один рік;
- показання свідків (сусідів) про відсутність зареєстрованих осіб за місцем постійного проживання;
- нотаріально засвідчені заяви батьків малолітнього про надання згоди на зняття його з місця реєстрації.
Орган опіки не заперечував проти задоволення позову, адже не знайшов порушень прав малолітнього, оскільки батьками надана відповідна згода.
Враховуючи той факт, що позивач сам без участі відповідачів не має змоги зняти їх з реєстрації в позасудовому порядку, ухвалено рішення про позбавлення цих осіб права користування житлом. Таке судове рішення є підставою для зняття з реєстрації зазначених осіб без їх участі.